Zabezpieczenie przepięciowe Ethernetu


 

NETPROTECT - Przeznaczony jest do ochrony przepięciowej elementów aktywnych sieci LAN 10/100MB , Kart sieciowych, HUBów, Switchy, WAPów

Posiadamy w firmie rozległą sieć komputerową która podczas burz notorycznie ulegała uszkodzeniom. Stosowaliśmy przeróżne zabezpieczenia produkcji dalekowschodniej ale efekty były mizerne. Postanowiliśmy zrobić własne rozwiązanie i po kilku mniej udanych wersjach powstało obecne zabezpieczenie.  

 

Trochę teorii

Przepięcia są zjawiskiem powszechnym w sieciach telefonicznych  tam wszystkie urządzenia muszą być zabezpieczane standardowo do przepięć o wartości 2kV.
W przypadku sieci LAN problem ten nie został należycie potraktowany.Ani karty sieciowe ani pozostałe urządzenia aktywne nie posiadają takich zabezpieczeń.

Przepięcia pojawiające się w sieci są spowodowane głównie przez wyładowania atmosferyczne.
Wyładowania te nie muszą wcale być bardzo intensywne często przechodzą niezauważone a niszczą w sposób nieodwracalny dołączony do kabla sprzęt, czasem również cały komputer.
Dlatego aby uchronić się przed tym niekorzystnym zjawiskiem należy samemu zadbać o zabezpieczenie i zastosować NetProtect.

Nasze doświadczenia wykazały że skuteczne zabezpieczenia muszą  odprowadzić do przewodu uziemiającego prąd o wartości ok. 5000A. niestety układy które spełniają te warunki są zbyt wolne i mimo że odprowadzają ogromną impulsową energię są nieskuteczne. Zastosowaliśmy również elementy które szybko zwierały impulsy do ziemi ale nie wytrzymywały dużych prądów.

Połączenie tych dwóch elementów dało bardzo skuteczne zabezpieczenie szybko działające i niezwykle wytrzymałe. Czas reakcji na przepięcie to mniej niż 1,2ns a prąd szczytowy może wynieść 6kA.

 


Sposób podłączenia:

Przed podłączeniem zabezpieczenia należy upewnić się czy sieć LAN działa poprawnie
Zabezpieczenie posiada dwa gniazda Rj45 które są równoważne co oznacza że nie jest ważne gdzie jest włączona linia przychodząca a gdzie komputer.
W jedno z gniazd należy włączyć sieć LAN a w drugie gniazdo komputer.
Przewód uziemiający należy podłączyć do obudowy chronionego komputera lub do bolca uziemiającego (jest to warunek konieczny dla skuteczności zabezpieczenia).
Należy sprawdzić czy komputer również jest prawidłowo podłączony do zasilania i czy ma prawidłowo podłączony przewód zerujący.
W przypadku zastosowania zabezpieczenia do ochrony Hubów lub Switchy przewód uziemiający należy podłączyć do uziemienia.


Parametry techniczne:

Chronione linie 4 lub 8
Napięcie próby 10kV
Prąd szczytowy 6kA
Czas reakcji na przepięcie < 1,2ns
Napięcie odcięcia > 8V